Zgubiłem tablice rejestracyjne – co mogę zrobić?

zgubiona rejestracja

 

Niezależnie od tego, gdzie i w jaki sposób straciliśmy tablicę rejestracyjną naszego samochodu, pod żadnym pozorem nie powinniśmy wyruszać w trasę bez niej. Czasem możemy zobaczyć, że kierowcy próbują tymczasowo zaradzić sytuacji, umieszczając numer rejestracyjny na kartce. Przepisy o ruchu drogowym nie dopuszczają jednak takiej sytuacji i zgodnie z nimi, cały czas poruszają się oni bez tablicy. Muszą się więc liczyć z tym, że w przypadku kontroli drogowej policjant może wręczyć mandat opiewający na 100 złotych, lub nawet zabrać dowód rejestracyjny.

Jeśli zauważymy, że nasz samochód został pozbawiony tablic, powinniśmy niezwłocznie zgłosić to na najbliższym posterunku policji. W ten sposób nie tylko otrzymamy zaświadczenie zgłoszenia kradzieży, które pomoże nam w załatwieniu sprawy w Wydziale Komunikacji, ale również zabezpieczymy się przed ewentualnymi kłopotami w wypadku, gdy nasze tablice zostaną wykorzystane w trakcie popełniania przestępstw, jak chociażby kradzież paliwa na stacji benzynowej.

Oczywiście, nie zawsze musimy być ofiarami kradzieży, by stracić tablicę – czasem może ona po prostu odpaść w trakcie jazdy lub na skutek stłuczki. Koniecznie musimy poinformować o takim zdarzeniu Wydział Komunikacji, gdzie składamy odpowiednie oświadczenie. Pamiętajmy, że w przypadku złożenia fałszywych zeznań, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

W zależności od tego, jakiego rodzaju tablice rejestracyjne utracimy, Biuletyn Informacji Publicznej przewiduje kilka różnych możliwości.

W przypadku nowych tablic rejestracyjnych (z flagą UE) wystarczy wystąpić o wtórnik tablicy rejestracyjnej i uiścić opłatę.

W przypadku starych tablic rejestracyjnych (czarne tablice lub z flagą Polski) należy przerejestrować pojazd na nowe oznaczenia, a opłaty wyniosą tyle, ile standardowo w przypadku przerejestrowania.

Płatność można uregulować:

– gotówką;

– przelewem na konto Urzędu Komunikacji: w tytule przelewu należy podać dane właściciela oraz numer VIN (znajdziesz go w dowodzie rejestracyjnym pod literą E lub w karcie pojazdu);

– kartą płatniczą przy stanowisku, gdzie składamy wniosek o wtórnik tablic

Cennik za otrzymanie wtórnika tablicy rejestracyjnej:

– 93 złotych  – wtórnik dwóch tablic rejestracyjnych;

– 53 złotych – wtórnik jednej tablicy rejestracyjnej  – nie dotyczy tablic rejestracyjnych ze starymi oznaczeniami (czarne tablice rejestracyjne lub białe tablice z flagą Polski);

– 43 złotych – tylko dla motoroweru;

– 17 złotych – pełnomocnictwo od każdej osoby za którą załatwisz sprawę – w przypadku, gdy pełnomocnikiem będzie Twój mąż, żona, rodzic, dziecko, rodzeństwo, dziadkowie, wnuki, pełnomocnictwo jest bezpłatne.

Jakie dokumenty będą nam potrzebne?

– dowód rejestracyjny pojazdu;

– dowód osobisty lub paszport z aktualną wizą/kartą pobytu, jeśli właściciel jest cudzoziemcem;

– wcześniej wspomniane oświadczenie o zagubieniu, zniszczeniu lub kradzieży tablic rejestracyjnych;

– wpis do KRS, gdy reprezentujemy firmę;

– aktualne ubezpieczenie OC;

– dowód opłaty;

– karta pojazdu, jeśli potrzebne są tablice rejestracyjne z nowymi numerami;

– druga tablica rejestracyjna, jeśli skradziona została jedna z tablic.

Oprócz tego polskie przepisy zakładają możliwość wyrobienia tablic tymczasowych z numerami w kolorze czerwonym.

Tego typu tablice wydawane są w przypadku:

– wniosku o rejestrację pojazdu;

– wywozu pojazdu za granicę, przejazdu samochodu z miejsca zakupu na miejsce odbioru lub konieczności przejazdu auta związanego z badaniem technicznym lub naprawą.

Utrata tablic rejestracyjnych może nam uprzykrzyć życie, tym bardziej, że wiąże się z nią dosyć sporo formalności. Warto jednak zająć się tym jak najszybciej, aby uniknąć mandatu, podejrzeń o popełnieniu przestępstwa lub utraty dowodu rejestracyjnego. Na szczęście takie sytuacje, jak zgubienie tablic, zdarzają się raczej dosyć rzadko.

 

 

 

 

Polecane artykuły

Skrzynia manualna czy skrzynia automatyczna – któr... Podczas kursu nauki jazdy nikt nam nie powie jaki rodzaj skrzyni biegów wybrać. Co więcej, nikt nam nawet nie wytłumaczy jak ona działa. Jeśli nie zap...
Podstawowe zasady poruszania się po drogach szybki... Stopniowo rośnie w Polsce liczba kilometrów autostrad i dróg ekspresowych - z roku na rok sieć tras szybkiego ruchu jest coraz gęstsza, co pozwala na ...
Mandaty z zagranicy – czego się spodziewać? Jak si... Koniec wakacji – czas przeglądania i wywoływania najciekawszych zdjęć z zagranicznych wyjazdów. Na większości z nich jesteśmy uśmiechnięci i miło spęd...
Eco-driving: 11 najważniejszych wskazówek Eco-driving: 11 najważniejszych wskazówek Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju opracowało niedawno projekt, który nowelizuje rozporządzenie dotycząc...

0 komentarzy

Zostaw komentarz