Wilgoć w aucie. Skąd się bierze i jak się jej pozbyć?

Wilgoć we wnętrzu samochodu to prawdziwy koszmar kierowcy. Często jest to także symptom poważniejszych problemów. Jeśli szyby w Twoim samochodzie parują od środka, a Ty czujesz we wnętrzu nieprzyjemny zapach, to znak, że problemem należy się zainteresować i bynajmniej nie powinno się go lekceważyć. Podpowiadamy jak sobie z nim poradzić.   

Skąd wilgoć?

Wilgoć nie pojawia się w aucie z dnia na dzień. Najczęściej jest wynikiem długotrwałego procesu gromadzenia się niewielkich ilości wody w jego wnętrzu. Dzieje się to praktycznie przez cały rok. Kiedy wsiadamy do samochodu podczas letniej ulewy w mokrym ubraniu, albo w zimie z przemoczonymi od topniejącego śniegu butami.

Obecność wilgoci we wnętrzu może być ponadto wynikiem niedrożnej wentylacji (filtra kabinowego), zatkanych otworów odpływowych w podszybiu (np. jesiennymi liśćmi, błotem), źle wklejonych szyb czy nawet sparciałych i porowatych gumowych uszczelek, które przepuszczają wodę.  

Objawem tego, że w Twoim aucie jest wilgoć, są zaparowane szyby. Ten z pozoru niegroźny problem, może być znacznie poważniejszy, niż Ci się wydaje. Wilgoć w aucie to nie tylko para i pogorszenie widoczności, ale także rdza, pleśń i grzyby, a co za tym idzie, nieprzyjemna woń.

Udawanie, że problem nie istnieje mija się z celem. Dlatego trzeba podjąć odpowiednie kroki:

  1. posprzątaj,
  2. znajdź przyczynę i pozbądź się jej,
  3. zapobiegnij przedostawaniu się wody do wnętrza auta.

mAuto24, wilgoć w aucie

Źródło: http://auto-swiat.pl

Posprzątaj

Najskuteczniejszym lekarstwem na obecną w kabinie wilgoć, jest porządne sprzątanie, któremu, jeśli masz do tego warunki, powinno towarzyszyć kilkugodzinne wietrzenie pojazdu w ciepłym i suchym miejscu.

Zacznij od usunięcia z kabiny wszelkich śmieci, następnie dokładnie odkurz fotele i podłogę. Wypierz welurowe dywaniki, ponieważ gromadzą one wilgoć. Jeśli jesteś posiadaczem dywaników gumowych, wylej z nich nadmiar wody i błota, a następnie je umyj. Zwróć przy tym uwagę, czy dywanik kierowcy nie jest przetarty pod pedałami. To dość częste i jednocześnie niepożądane zjawisko, ponieważ powstała w ten skutek dziura przepuszcza wodę na wykładzinę samochodu.  

Jeżeli od dawna nie sprzątałeś w aucie, to najlepiej zdecyduj się na pranie wykładziny, tapicerki oraz podsufitki. Warto w tym celu skorzystać z usług firmy zewnętrznej, choć równie dobrze możesz zrobić to sam. Potrzebne Ci będą szczotka z miękkim włosiem lub gąbka oraz środek do prania dywanów albo tapicerki. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku „zasiedziałej” wilgoci będzie odkurzacz piorący, który porządnie spierze wieloletni brud i zbierze nadmiar wody.

Nie zapomnij także o szybach. Najpierw odtłuść je odpowiednim detergentem. Świetnie sprawdzi się w tej roli choćby płyn do mycia naczyń. Następnie umyj szyby płynem do okien. Usunięcie wilgoci w kabinie powinno raz a dobrze wyeliminować problem parowania szyb. Jeśli jednak to się powtórzy, możesz skorzystać z preparatu antyroszeniowego.

mAuto24, wilgoć w aucie

Źródło: http://motointegrator.com

Znajdź przyczynę i pozbądź się jej

Z posprzątanej kabiny musisz koniecznie usunąć nadmiar wilgoci. Sposobów jest wiele, co jeden to bardziej wymyślny. Jeśli wolisz domowe i tańsze rozwiązania, połóż pod wysuszone dywaniki gazety lub papierowe ręczniki kuchenne. Do kabiny możesz ponadto włożyć bawełniany woreczek z solą lub ryżem, albo rozsypać koci żwirek, który należy pozostawić na kilka godzin, a następnie odkurzyć. Możesz także wydać od kilku do kilkudziesięciu złotych i kupić samochodowy pochłaniacz wilgoci. Sprawdzą się ponadto inhibitory, które znajdziesz w postaci silikonowego granulatu na przykład w pudełkach po butach. Kupisz je również w Internecie w woreczkach lub zamkniętych pojemnikach. Unikaj pochłaniaczy ze zbiorniczkiem na wodę, ponieważ może się ona rozlać we wnętrzu auta, a Ty cały proces będziesz musiał powtarzać.

Jeżeli jednak doprowadziłeś do sytuacji skrajnej, a wykładzina nasączyła się wodą na tyle, by spleśnieć, to powyższe rozwiązania z pewnością Ci nie pomogą. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie konsultacja ze specjalistami w dziedzinie auto detailingu.

Co jednak z nieprzyjemnym zapachem, który towarzyszy wilgoci? Częściowo pomóc powinno sprzątanie i pranie tapicerki. Woń zniwelować może także wstawiona do wnętrza w płóciennym woreczku zmielona kawa. Jeśli i to nie usunie przykrego zapachu, wykonaj ozonowanie kabiny. Zabije ono wszelkie drobnoustroje, odpowiedzialne za wydzielanie brzydkich woni.

Po tych zabiegach przychodzi czas na znalezienie przyczyny. Jeśli jej nie zdiagnozujesz i nie naprawisz, wilgoć powróci. Sprawdź drożność odpływów i kratek w podszybiu, stan uszczelek drzwi, kondycję filtra przeciwpyłowego (niesprawny wymienisz za kilkadziesiąt złotych). Zaplanuj przegląd układu klimatyzacji, ponieważ to ona może być jedną z przyczyn nieprzyjemnej woni w aucie. Jeśli natomiast będzie działała sprawnie, skutecznie pomoże odparować szyby i wprowadzi suche powietrze do wnętrza.

mAuto24, wilgoć w aucie

Źródło: http://blog.bestdrive.pl

Zapobiegaj

Pamiętaj, że najlepszym sposobem na uniknięcie wilgoci, jest jej zapobieganie. Dbaj regularnie o czystość we wnętrzu auta i włączaj wentylatory. Pamiętaj też o filtrze kabinowym – możesz wybrać taki z węglem aktywnym, który dodatkowo wychwyci zapachy z zewnątrz i nie pozwoli im przedostać się do kabiny. Jeśli posiadasz klimatyzację z otwartym obiegiem, to używaj jej nawet w miesiącach zimowych, ponieważ doskonale osusza ona powietrze.

Jesienią i zimą otrzepuj buty z nadmiaru błota, mokrego piasku i śniegu. Najlepiej wybierz na ten okres gumowe dywaniki, z których łatwo wylać wniesioną na butach wodę. Welurowe dywaniki, choć bardziej eleganckie, chłoną wodę jak gąbka.

Jeśli jednak w Twoim samochodzie zawodzą uszczelki, nawet powyższe metody zapobiegawcze nie pomogą. Musisz najpierw rozwiązać problem szczelności drzwi, okien i prowadnic szyb. Wymień sparciałe uszczelki, a w konserwacji nowych pomóc Ci mogą silikonowe i glicerynowe preparaty. W przypadku uszczelek pokrytych welurem myj je wodą z mydłem i dobrze wysusz.

mAuto24, wilgoć w aucie

Źródło: http://motofakty.pl

Obecność wilgoci we wnętrzu auta zdradzą zaparowane szyby i przykry zapach. Teraz już wiesz jak ją rozpoznać, jak sobie z nią poradzić i jak jej zapobiegać. Walka z wilgocią potrafi być nieprzyjemna i uciążliwa, jednak wykonana dobrze, pozwoli Ci tej jesieni cieszyć się komfortową jazdą.  

 

nowy wymiar

Polecane artykuły

Eco-driving: 11 najważniejszych wskazówek Eco-driving: 11 najważniejszych wskazówek Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju opracowało niedawno projekt, który nowelizuje rozporządzenie dotycząc...
10 samochodów elektrycznych wartych uwagi Ostatnimi czasy na naszych drogach widać coraz więcej aut elektrycznych. Spośród wszystkich dostępnych na rynku modeli wybraliśmy dziesiątkę najciekaw...
Przegrzanie silnika – co robić? Każda jednostka napędowa pracuje w optymalnej dla siebie wysokiej temperaturze. Zwykle wynosi ona około 90 stopni C. Co zrobić, gdy kontrolka temperat...
Przyciemnianie szyb – zrób to zgodnie z prawem Samochody z przyciemnianymi szybami dawniej kojarzyły się z limuzynami rządowymi i pojazdami celebrytów. Były wyznacznikiem luksusu i przyciągały wzro...

0 komentarzy

Zostaw komentarz