Przewóz zwierząt w aucie – zrób to bezpiecznie

Jeździmy z nimi do weterynarza, na długie spacery w lesie i zabieramy na wakacje. Zwierzęta – wielu z nas nie wyobraża sobie bez nich życia. Psy wyglądające za okno pasażera lub siedzące na kolanach kierowcy to nagminny widok. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy jak groźna i kosztowna może być taka podróż. Przewóz zwierząt w aucie – podpowiadamy jak to zrobić, by nie zagrozić ich i naszemu bezpieczeństwu.

Uwaga: mandat

Przepisy ruchu drogowego nie wskazują bezpośrednio jak należy przewozić zwierzęta w aucie. Nie określają także jaka kara może nasz czekać za transport pupila w niewłaściwy sposób. A jednak, jeśli zrobimy to nieprawidłowo, możemy dostać mandat. Dlaczego?

Art. 60. Kodeksu Drogowego w punkcie 1.1. wyraźnie zabrania „używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osobie znajdującej się w pojeździe lub poza nim”. I choć nie ma tu mowy o zwierzętach, to policjant podczas kontroli drogowej może uznać, że sposób przewożenia czworonoga zagraża jego bądź naszemu bezpieczeństwu. Zwierzę, które może swobodnie poruszać się po wnętrzu samochodu podczas jazdy przy nagłym hamowaniu bezwładnie uderzy w przednią szybę. Dlatego też policjant może to uznać za podstawę do wystawienia mandatu w wysokości 200 PLN.

Lepiej zatem nie narażać naszego czworonoga i nas na utratę zdrowia i koszty związane z mandatem. Przewożenie zwierząt w samochodzie wcale nie będzie wymagało od nas większego zachodu. W sklepach zoologicznych i Internecie dostaniemy przeróżne sprzęty, które naszą podróż uprzyjemnią, ułatwią i uczynią bardziej bezpieczną. Wystarczy raz kupić akcesoria, by później wielokrotnie móc odpowiednio zabezpieczyć zwierzę.

Co dla kota?

Właściciele kotów powinni zainwestować w transportery. Do wyboru mamy wiklinowe kosze, miękkie torby lub plastikowe kontenery (od 50 PLN). Przy zakupie powinniśmy kierować się wagą i rozmiarem pupila. Bez względu na to który model wybierzemy, musimy zadbać o to, by transporter był całkowicie zamykany i jednocześnie przewiewny. Warto wyłożyć go ulubionym kocem naszego pupila, przesiąkniętym jego zapachem. Jeśli podróż jest dla kota dużym wyzwaniem, wybierzmy plastikowy kontener, który łatwo się czyści. Pamiętajmy, że transporter powinniśmy unieruchomić w samochodzie, na przykład przy pomocy pasów bezpieczeństwa.

mAuto24, przewóz zwierząt

Źródło: http://wyborcza.pl

Co dla psa?

O ile w przypadku kotów sprawa jest dość prosta, o tyle właściciele psów mają do wyboru więcej możliwości.

Jednym z najpopularniejszych sposobów przewozu psów, szczególnie dużych, jest bagażnik. Należy jednak zadbać, by nasz pupil miał dostęp do świeżego powietrza. Takie rozwiązanie sprawdzi się w autach typu kombi, van lub hatchback, w których dotykowym zabezpieczeniem będzie metalowa bądź materiałowa kratka, oddzielająca bagażnik od kabiny. Można również zainwestować w antypoślizgowe maty (ok. 120 PLN) lub specjalne klatki ochronne, które powinniśmy przymocować w bagażniku. Mniejsze klatki kupimy za ok. 100-200 PLN, duże za ok. 500 PLN. Możemy także zamówić klatkę robioną na wymiar, której koszt oscyluje wokół 1000 PLN.  

Kolejną metodą jest przewóz czworonoga na tylnym siedzeniu na macie przypominającej hamak. Chroni ona psa w czasie nagłego hamowania i uniemożliwia mu wędrówkę po pojeździe. Zapłacimy za nią od 20 PLN. W sklepach można także znaleźć pasy-szelki (od 20 PLN), którymi przypniemy pupila do gniazd pasów. Ich działanie przypomina pasy bezpieczeństwa, które chronią ludzi. Dzięki nim ochronimy zwierzaka przed gwałtownym hamowaniem i podczas kolizji. Właściciele mniejszych psów mogą skorzystać z transporterów dedykowanych kotom.

mAuto24, przewóz zwierząt

Źródło: http://info.clicktrans.pl

Co jeszcze przygotować?

Możliwości zabezpieczenia naszego zwierzaka w samochodzie jest wiele, podobnie jak akcesoriów, które różnią się wielkością, jakością i ceną. Co warto wziąć pod uwagę przy zakupie?

– częstotliwość podróży z czworonogiem – jeśli będą one częste, musimy zadbać o solidny sprzęt,
– wygoda pupila – powinniśmy zminimalizować stres zwierzęcia podczas jazdy i wybrać akcesoria, które będą dla niego najwygodniejsze,
– grubość portfela – warto przejrzeć wiele ofert i wybrać dobrej jakości akcesoria w najniższej cenie.  

Dobrze wyposażony zestaw podróżny zwierzaka powinien zawierać:

– wodę i karmę,
– miski,
– smycz w przypadku psów,
– łopatę i plastikowe torby na odpady i nieczystości,
– lekarstwa, książeczkę zdrowia, ewentualnie paszport,
– ulubioną zabawkę / koc / poduszkę.

Jeśli często podróżujemy ze zwierzęciem, warto zainwestować w gumowe dywaniki podłogowe oraz wodoodporne pokrycia siedzeń. Nowicjuszy dobrze jest przyzwyczajać do podróżowania samochodem (najlepiej od małego), zaczynając od krótkich wypadów.

Podróżuj bezpiecznie i wygodnie

W każdą podróż powinniśmy zabrać dokumenty zwierzaka: książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami, a jeśli wybieramy się za granicę, to także paszport. Przy planowaniu podróży nie zapomnijmy o postojach (co 2-3 godziny), szczególnie w przypadku psów, które trzeba wyprowadzić. Podczas nich powinniśmy także napoić pupile. Stres związany z podróżą może prowadzić do odwodnienia organizmu zwierzaka, dlatego konieczne jest zabranie odpowiedniej ilości wody w butelce i naczynia, z którego pies czy kot będzie mógł pić. Zestresowanych podróżą czworonogów nie powinniśmy karmić w jej trakcie lub tuż przed nią. By zminimalizować nerwy możemy podać zwierzętom leki. W przypadku kotów sprawdzą się też obroże pachnące feromonami, które uspokoją każdegozwierzaka.  

By nie narażać zwierzęcia na dodatkowy stres, musimy starać się jechać jak najbardziej płynnie. Pamiętajmy, że nasze pupile źle znoszą upały i nie powinniśmy zapraszać ich do nagrzanego samochodu. Z drugiej strony jednak uważajmy na zbyt intensywnie działającą klimatyzację. Koniecznie zadbajmy o to, by nasz pies nie wystawiał głowy za okno, ponieważ może to prowadzić do infekcji uszu i nosa.

I ostatnia bardzo ważna zasada: nie możemy zostawiać pupila samego w zamkniętym samochodzie w słoneczny dzień! Auto szybko się nagrzewa i stanowi zagrożenie zdrowia i życia czworonoga. Art. 35. punkt 1.a. ustawy o ochronie zwierząt za znęcanie się nad zwierzętami przewiduje karę pozbawienia wolności do 3 lat.

mAuto24, przewóz zwierząt

Źródło: http://wprost.pl

Jako kierowcy nie możemy narażać siebie i innych uczestników ruchu drogowego na utratę zdrowia. Jako właściciele czworonogów mamy obowiązek zadbać o ich bezpieczeństwo. Dlatego każdego zwierzaka powinniśmy przewozić w odpowiedni sposób. Transporter dla kota lub klatka psa to nie zniewolenie zwierzaka. To troska o jego bezpieczeństwo podczas jazdy.

nowy wymiar

Polecane artykuły

Samochodem na Wszystkich Świętych – dojedź sprawni... 1.listopada to dzień zadumy, ale i drogowego szaleństwa. Większość z nas chce dojechać na czas i odwiedzić groby bliskich. Policyjne statystyki co rok...
6 najskuteczniejszych sposobów na zamarznięte szyb... Walka ze śniegiem i lodem na samochodzie nie należy do najprzyjemniejszych. By jej uniknąć, zaparkuj samochód w garażu lub pod wiatą. Jeśli nie masz t...
ABC przed podróżą: sprawdźmy swoje auto i dojedźmy... Okres wyjazdowy już w pełni, a samochody to najpopularniejszy środek transportu na wakacyjny wypoczynek. Przed wyruszeniem w trasę warto zrobić komple...
Udzielenie pierwszej pomocy – dobra wola czy obowi... Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co wydarzy się na drodze. Dlatego dobrze jest być przygotowanym, by w chwili zagrożenia zachować zimną krew i wiedz...

Jednen komentarz

Alina Grudzień 27, 2018

Żadne z proponowanych rozwiązań nie zapewnią bezpieczeństwa psu, a już na pewno nie mata czy wpinka do pasów za 20 zł. Atestowane zabezpieczenia to produkty niszowe, drogie i trudno dostępne. Polecam zapoznanie się z filmikami na YouTube, pokazującymi wyniki crash-testów.

Zostaw komentarz